ישראל אימפקט- מנגישים עשייה מכוונת אימפקט לקהלים חדשים

ההיסטוריה- איך צמחו השקעות האימפקט

למרות שהשקעות אימפקט נתפסות היום כמודל חדשני שורשיהם הולכים אחורה שנים רבות, יש יאמרו עד המאה ה-18. קטע קצר מתוך “מדריך האימפקט לשמרן המבולבל” שהתפרסם בגליון אפריל 2022 של כתב עת “השילוח”

מאת: קרן בלומנטל ואביב רוזנמן

ההיסטוריה- איך צמחו השקעות אימפקט

השקעות אימפקט מצטיירות כמודל חדשני אולם כדי לעקוב אחר ראשיתו של התחום עלינו להרחיק עד המאה ה-18, אל שתי קהילות נוצריות אדוקות אמריקניות: הקהילה המתודיסטית והקהילה הקווייקרית. באותן שנים החלו קהילות אלו לשקלל ערכים מוסריים ואידיאולוגיה דתית בהשקעותיהן דרך “סינון חברתי” של “מניות חטא”; כלומר, בניית תיק השקעות שלא יכלול מניות של חברות הפועלות בניגוד לאידיאולוגיה שלהן – ובכלל זאת חברות הימורים, טבק, אלכוהול או מניות הקשורות בעבדות.1

מאז אותן שנים ועד אמצע המאה ה-20, נותרו ההשקעות החברתיות, האב הקדום של השקעות האימפקט, כצורת השקעה נדירה וממוקדת ששימשה תנועות דתיות ושמרניות. באמצע המאה ה-20 חלה תפנית חדה בעלילה, והצד השמאלי של המפה הפוליטית החל גם הוא להשקיע תוך שקלול ערכים ומתן דגש על אידיאולוגיה. ראשיתה של התופעה בשנות ה-60, כשסטודנטים וצעירים הנהיגו חרם צרכני וקראו לארגונים מוסדיים להחרים חברות שסיפקו כלי נשק במלחמת וייטנאם.2 מאוחר יותר, בשנות ה-80, פסע הצד השמאלי צעד נוסף ופתח במהלך שתכליתו תמיכה בחברות המקדמות את אג’נדת המשקיעים. לצד סינון שלילי, הקובע במה אין להשקיע, החלו אפוא המשקיעים לחשוב אֵילו חברות ופעילות עסקית-רווחית רוצים היו לקדם.

השקעות ייעודיות אלו נעשו דרך הקמת ה-SIF הפורום להשקעות אחראיות בנות-קיימא (Sustainable Investment Forum) והשקה של המדד הבורסאי “דומיני 400” אשר עוקב אחר 400 החברות המצטיינות בהיבטי ESG (סביבה, חברה ואחריות תאגידית).3

השינוי באסטרטגיית ההשקעה – מגישה שלילית של חרם וסינון לגישה חיובית של קידום אידיאולוגיה – הוביל לכניסה מסיבית של המגזר השלישי וקרנות פילנתרופיות להשקעות אחראיות. קרן רוקפלר, אחת הקרנות הפילנתרופיות הגדולות והחזקות בארצות הברית, הייתה מן השחקנים הראשונים שסייעו בפיתוח התחום וקידומו. הקרן חיברה קבוצה של פילנתרופים, משקיעים מהמגזר הפרטי ויזמים שיחד הטמיעו את המושג “השקעות אימפקט”. מעבר לכך, שימשה הקרן כאינקובטור ל-(GIIN (Global Impact Investing Network, ארגון גג הקובע את ההגדרות להשקעת אימפקט ואת הדרכים שבהן נמדדת שורת הרווח החברתי או הסביבתי ויוצר את יישור הקו בסקטור. נוסף על כך, ה-GIIN הוא מקור הידע המשמעותי ביותר בעבור תובנות שוק, מחקרים רוחביים, מחקרי עומק בתחום ועוד.4

רוצים לדעת כיצד הGIIN מגדיר השקעות אימפקט? ובכלל, מה זה אימפקט בתאכלס? עברו לקטע הבא

1 Catholic Values Investing: 2016 Report, Morgan Stanley, 2016.

2 A. Biller, “Socially Responsible Investing Now Part of the Landscape”, Benefits & Compensation Digest, 44.12 (2007), pp. 11–13.

3 Blaine Townsend, “From SRI to ESG: The Origins of Socially Responsible and Sustainable Investing”, The Journal of Impact and ESG Investing, 1.1 (2020), pp. 10–25.

4 Steven Godeke and Patrick Briaud, Impact Investing Handbook, Rockefeller Philanthropy Advisors.‏

מדריך האימפקט

רוצים לקרוא עוד? המאמר המלא זמין לקריאה חינם באתר כתב העת “השילוח”

במאמר שהתפרסם בגליון 29 של כתב עת “השילוח” מנתחים קרן בלומנטל ואביב רוזנמן את כלכלת האימפקט, הן במבט היסטורי והן במשקפי הפילוסופיה הפוליטית וקוראים לימין השמרני בישראל, אליו מכוון כתב העת, לקחת חלק בכלכלת האימפקט הצומחת.

רוצים לקבל עדכונים?

Israel Impact Full logo לוגו מלא ישראל אימפקט

עיקבו והצטרפו אלינו